Acuka, Kafkas mutfağına özgü bir tuzlu mezedir. Muhammara ismiyle de anılan acuka biber, ceviz ve baharat karışımından elde ediliyor.

acuka, muhammara, salça, sos

Acukanın ana malzemesi olan biberin acılığı ya da tatlılığı acukanın lezzetine yön veriyor. İçerdiği tuz nedeniyle raf ömrü uzun olan acuka hem kahvaltılık hem de yemeklik olarak yapılabiliyor.

acuka, muhammara, salça, sos

Biber salçası, öğütülmüş cevizsarımsak, ekmek içi, zeytinyağı, kişniş tohumu, karabiber, reyhan ve tuz içeren acuka marketlerin pek çoğunda bulunuyor.

acuka, muhammara, salça, sos

100 gram acuka 22 gram yağ, 19 gram karbonhidrat (4 gram lif), 7 gram protein, potasyum, sodyum, kalsiyum, demir, ß-karoten, C vitamini içeriyor ve 300 Kcal enerji veriyor.

Şenol, Diyetisyen, beslenme uzmanı, illüstrasyon

Hipertansiyon ya da böbrek hastalıklarınız yoksa kahvaltı öğününüzde acukaya yer açabilirsiniz. Konu ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

676 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x