Acuka, Kafkas mutfağına özgü bir tuzlu mezedir. Muhammara ismiyle de anılan acuka biber, ceviz ve baharat karışımından elde ediliyor.

acuka, muhammara, salça, sos

Acukanın ana malzemesi olan biberin acılığı ya da tatlılığı acukanın lezzetine yön veriyor. İçerdiği tuz nedeniyle raf ömrü uzun olan acuka hem kahvaltılık hem de yemeklik olarak yapılabiliyor.

acuka, muhammara, salça, sos

Biber salçası, öğütülmüş cevizsarımsak, ekmek içi, zeytinyağı, kişniş tohumu, karabiber, reyhan ve tuz içeren acuka marketlerin pek çoğunda bulunuyor.

acuka, muhammara, salça, sos

100 gram acuka 22 gram yağ, 19 gram karbonhidrat (4 gram lif), 7 gram protein, potasyum, sodyum, kalsiyum, demir, ß-karoten, C vitamini içeriyor ve 300 Kcal enerji veriyor.

Şenol, Diyetisyen, beslenme uzmanı, illüstrasyon

Hipertansiyon ya da böbrek hastalıklarınız yoksa kahvaltı öğününüzde acukaya yer açabilirsiniz. Konu ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

548 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Şenol YILDIZ, Eskişehir Gündem Gazetesi'nde ve LabMedya Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.