Bebekler ilk yıllarında, onların güvenlik ve rahatlama ihtiyaçlarını karşılayacak bir figüre gereksinim duyarlar. Bebeğin bu ihtiyaçlarını karşılayan figür ile duygusal ilişki kurmasına bağlanma denir. Güvenli bağlanma ise bakım veren kişinin, bebeğin ihtiyaçlarına duyarlı ve tutarlı şekilde cevap vermesiyle oluşur.

bebek, bağlanma, güvenli bağlanma, bebek anne

Fiziksel temas

Yeni doğan bir bebeğin temel ihtiyacı güvenliktir. Güvenlik ise ilk olarak fiziksel temas ile sağlanır. Bebeği kucağınıza alarak veya ona sarılarak, kendisine bu dünyada güvende olduğu ve korunduğu mesajını verirsiniz.

bebek, anne, bağlanma, göz teması, güvenli bağlanma

Sıcaklık

Önemli bir etken olan fiziksel temas, sıcaklıkla beraber anlam kazanır. Sıcaklıktan kastettiğim ise duygusal temastır. Bebeğe sevgiyle sarılmanız, ona değerli ve sevilmeyi hak eden biri olduğunu hissettirir.

bebek, bağlanma, güvenli bağlanma, anne, ebeveyn

Göz teması

Göz teması kurmanız, bebeğe onu fark ettiğinizi ve onayladığınızı gösterir. Bu nedenle göz teması, güvenli bağlanma için gereken duygusal bağı kuvvetlendirdiği gibi olumlu bir kendilik duygusunun oluşması için de önemlidir.

bebek, anne, ağlama, kucak, bağlanma

Duyarlılık

Bebeğin fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarına zamanında cevap verdiğinizde bebek, hem kendisini güvende hisseder hem de diğer insanlara güvenebileceğini öğrenir. Bebeğin ihtiyaçlarına yönelik duyarlılık göstermeniz, onun da ilerde kendisinin ve diğerlerinin ihtiyaçlarının farkında olmasını sağlayacaktır.

bebek, güven, güvenli bağlama, bağlanma

Tutarlılık

Bebeğin ihtiyaçlarını karşılarken duygularınızda ve davranışlarınızda tutarlı olmanız, ona güvende olduğunu hissettiren etkenlerden biridir. Ayrıca aile yaşamının ve fiziksel koşulların da dengeli ve tutarlı olması güvenli bağ kurmayı desteklemektedir.

bebek, aile, çocukla, çocukluk, sevg, bağlanma

Yukarıdaki koşullar sağlanmadığı takdirde, bebek ile bakım verenkişi arasında güvenli bağlanma oluşmayabilir. Ancak bağlanma, bebeklikte son bulmadığından çocukluk döneminde de diğer kişilerle (büyükanne, kardeşler, öğretmen, vb.) kurulan ilişkiler acılığıyla  güvenli bağlanma gerçekleşebilir.

1.801 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir