Vücudumuzdaki yağ dağılımı sağlığımızın önemli bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Genlerimiz, yağ dağılımının hangi bölgede yoğunlaşacağı ile ilgili etkili olabilir ancak yeterli ve dengeli beslenme ile kontrolü sağlamak da bizim elimizde!

böbrek, ağrı, bel, kadın, sporcu, siyah, bel tutulması, bel fıtığı

Karın ve bel çevremizde bulunan fazla yağlar doğrudan doğruya kalp hastalıkları, felç ve tip 2 diyabet gibi sağlık problemleri ile ilişkili olduğundan kalça çevresinde bulunan yağlara göre daha fazla risk oluşturabiliyor. 

obezite, kadın, yağlanma, bel yağlanması, kilo verme

Yağ içeriği yüksek olan besinlerin tüketilmesi karın bel bölgemizdeki yağlanmayı artırır ancak bütün suçu bu besinlere yüklemek doğru değil! Hangi besin olursa olsun besinin fazla tüketimi ile birlikte fazla kalori alımı bel çevresindeki yağ oranımızı etkileyecektir.

diyet seçeneği, diyette seçenekler, diyet kaçamağı, elma, donut, pişi, hamur kızartması, alternatif, diyet değişimi, kadın, diyeti bozma, yeşil elma

Etiket okuma, doymuş yağ alımını azaltma, meyve, sebze tüketimini artırma ve porsiyon kontrolünü sağlama gibi basit yaşam tarzı değişiklikleri yağlanmayı kontrol altına alabilmek için etkili yöntemler arasında yer alıyor.

pazar, market, alışveriş, soğan, havuç

Ağırlık kaybı ile birlikte genellikle vücudun orta bölgesinden yani gövde kısmından kilo kaybediliyor. Bu yüzden orantılı olarak ağırlık kaybedebilmek için dengeli bir diyet ve düzenli egzersiz yapmak önemli! Alınan kalorinin kontrol altında tutulması ve daha fazla egzersiz yapmak da bel çevresini azaltmanın en iyi yolları arasında yer alıyor. Konuya ilişkin daha kapsamlı bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı ve keyifli günler dilerim. 

341 kez okundu

Diyetisyen Beyza Çulha

Mesleki eğitimlerini ve saha çalışmalarını başarıyla tamamlayarak Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek onur derecesiyle mezun olan ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde Tıbbi Fizyoloji alanında yüksek lisans eğitimine devam eden Diyetisyen Beyza Çulha danışanlarını online olarak takip ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir