Detoks, vücudun toksin adı verilen zararlı maddelerden arındırılmasını ifade ediyor.

kırmızı içecek, detoks, detox, smoothie, ara öğün, içecek

Bu zararlı maddelerin başında gıda katkı maddeleri, pestisit artıkları, fitalat, poliklorlu bifenil (PCB) ve bisfenol-a (BPA), dioksinler ve cıva geliyor.

insan anatomisi, vücut, anatomi, fizyoloji, organlar, sistem

Vücudumuz sürekli detoks halinde… Bu detoksifikasyon işlemini ise karaciğer ve böbrekler yapıyor. Bir yandan yağ yakarken öte yandan vücutta birikmiş toksinleri attığı iddia edilen detoks diyetleri aslında işe yaramıyor.

limon, detoks, toksin atma, detox suyu, mutfak, domates, su, şişe, diyetisyen, bardak

Detoks diyetlerinin hiç mi faydası yok?

Detoks diyetlerinin yararlarını şöyle sıralayabilirim:

  • Kafein kullanıyorsanız baş ağrınız hafifleyebilir.
  • Yoğun miktarda alkol alıyorsanız mahrumiyet size muhtemelen faydalı olacaktır.
  • Daha az yemeniz şişkinliğinizi ve bununla bağlantılı diğer sindirim sorunlarınızı azaltacaktır.
  • Açlık sınırında beslenmeniz evrimsel olarak enerjinizin yükselmesini hatta mutluluk hissinizin artmasını¹ sağlayabilir.
  • Bu diyetin bir temizlik olduğu ve temizliğin size faydalı olacağına dair inancınız kendinizi daha dinç, gençleşmiş ve sağlıklı hissetmenize neden olabilir.

Sürekli abur-cubur beslendikten sonra temizlik yaparak günah çıkartamazsınız. Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme kesinlikle bu değil…

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Eğer ifade etmek istediklerimi anlıyor ve beslenmenizi iyileştirmek için çaba göstermek istiyorsanız detoks diyetlerinden medet ummak yerine size en yakın uzman diyetisyene başvurun. Sağlıklı günler diliyorum.

¹Schwarcz, J. (2013). Günde bir elma: Yediğimiz yiyecekler hakkında efsaneler, yanlış bilinenler ve gerçekler. (Çev. Alpöz, R.), NTV yayınları
1.598 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir