Egzersiz öncesinde aç mı yoksa tok mu olmalıyım? sorusu egzersiz yapan bireyler tarafından merak edilen konuların başında geliyor. Bu soru hakkında bilimsel bilgileri sizler için derledim, keyifli okumalar diliyorum. 

El, teknoloji, akıllı saat, start, başla, hareket, adım sayısı, ekran, saat, adım sayar

Vücudumuz enerji ihtiyacını karşılamak için ilk olarak glikojen depolarını, gece sonuna doğru ise kandaki yağ asitlerini kullanmaya başlıyor. Bu sebeple sabah aç karnına yapacağınız fiziksel aktivite ile kandaki yağ asitlerini doğrudan kullanmış olacaksınız. Bu, daha fazla yağ yakmış olacağınız anlamına geliyor.

başarı, motivasyon, ileri, kadın, spor, egzersiz, zafer, eller havaya, yumruk, sırt, spor kıyafet

Kısa süreli etkinlik gösteren bu durum vücuttaki depo yağların önemli bir kısmının yakılması için yeterli olmayacaktır. Bu nedenle sabah aç karnına egzersiz yapmak yerine tok karnına daha uzun süreli ve sık egzersiz yapmanız yağ depolarınızın azalmasında daha etkili bir yol olacaktır.

akıllı bileklik, saat, zaman, siyah, yeşil, dumbell, dambıl, dumbel, spor, evde spor, kol, pazu, biceps, triceps

Egzersiz öncesinde yeterli ve dengeli bir öğün, egzersiz performansınızı ve egzersizden almak istediğiniz sonucu doğrudan etkileyecektir. Öte yandan aç karnına uzun süre yapacağınız egzersizlerin yağ değil kas kaybına neden olacağını unutmayın.

tartı, baskül, kantar, kiloölçer, kadın

Egzersiz öncesinde yeterli ve dengeli beslenerek:

  • Hipoglisemi riskini önlemiş,
  • aç karnına hissedebileceğiniz halsizlik, enerji düşüklüğü, yorgunluk gibi durumların meydana gelme olasılığını azaltmış,
  • kaslarınız için enerji kaynağı oluşturarak gücünüzün egzersiz bitmeden tükenmemesini sağlamış olacaksınız.

sağlıklı yaşam, mutlu kadın, huzurlu bayan, kaliteli hayat, yaşam kalitesi, wellness

Konu hakkında daha kapsamlı bilgi için spor beslenmesi alanında destek veren bir diyetisyenle görüşebilirsiniz. Sağlıklı ve keyifli günler diliyorum.

598 kez okundu

Diyetisyen Beyza Çulha

Mesleki eğitimlerini ve saha çalışmalarını başarıyla tamamlayarak Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek onur derecesiyle mezun olan ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde Tıbbi Fizyoloji alanında yüksek lisans eğitimine devam eden Diyetisyen Beyza Çulha danışanlarını online olarak takip ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir