Narsistik kişilik bozukluğunun ne olduğundan Narsist biriyle mi yaşıyorsunuz? yazımda bahsetmiştim. Aslında burada bahsi geçen kişilik bozukluğu kriterleri, psikopatoloji literatüründe büyüklenmeci narsisizm olarak ifade edilen narsizmi tanımlıyor.

el, gökdelen, şehir, yüksek, büyüklenme, gizli narsist, narsizm

Büyüklenmeci tipin yanısıra gizli (kırılgan) narsizm de bu kişilik bozukluğunun özelliklerini barındırıyor ancak gizli narsistler büyüklenmeci narsistlerden farklı olarak kişilik özelliklerinin çoğunu gizliyor.

narsizm, ilişkiler, narsistik, gizli narsizm, üzgün, destek

Gizli narsistlerin büyüklenmeci tavırları daha sessiz şekilde gerçekleşiyor. Eleştiriye karşı çok hassas olan gizli narsistler diğerleri tarafından değerlendirilme olasılığı olan ortamlardan uzak duruyor. Böylece büyüklenmecilik alttan alta devam ediyor. Aynı zamanda yalnızlıkları da artıyor.

üzgün, yorgun, bitkin, narsizm, gizli narsizm

Gizli narsistler üstünlük, büyüklük ve özel olma gibi büyüklenmeci fantezilere sahip olsalar da bunların gerçekleşmeyeceğini ve çaresiz olduklarını kabulleniyorlar. Bu nedenle fantezilerinin dışarıdan belli olma ihtimalinden kaygılanıyor ve utanç duyuyorlar.

iş görüşmesi, takım elbise, kravat, toplantı, alpha male, alfa adamı, alfa erkek

Utangaç ve alçakgönüllü görünebilen gizli narsistler içten içe başkalarını kıskanıyorlar. Büyüklenmeci narsistler gibi kendilerini övmek ve saygı talep etmek yerine suçlama, utandırma, manipüle etme ve kurbanı/mağduru oynama eğiliminde oluyorlar.

cenk umur, psikolog, psikolog cenk umur, psikolog eskişehir,

Narsizmle ilgili detaylı bilgi için psikolog ve psikiyatrist desteği alabilirsiniz. Sağlıklı günler.

1.260 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir