Besin takviyeleri ile kişisel bakım ürünlerinin satışını ve pazarlamasını yapan Herbalife, 1980 yılından bu yana dünya çapında 90’dan fazla ülkede faaliyet1 gösteriyor.

herbalife nutrition, bitkisel hayat beslenme

1 • Herbalife sistemi nasıl işliyor?

Herbalife diyetine üç basit adımda başlanıyor:

 1. Herhangi bir Herbalife bağımsız distribütörüyle bağlantı kuruluyor.
 2. Kilo verme programı seçiliyor.
  1. Hızlı başlangıç ​​programı: Öğün yerine geçen karışımlar (shake), bir toz çay içeceği, bir multivitamin/mineral ve metabolizma hızlandırıcı olduğu iddia edilen bir takviye içeriyor.
  2. Gelişmiş program: Hızlı başlangıç ​​programındaki takviyelere ek olarak ödemi azaltmak için iki takviye daha içeriyor.
  3. Nihai program: Gelişmiş programdaki her takviyenin yanı sıra kan şekeri yönetimi ve sindirim için iki ek tamamlayıcı daha içeriyor.
 3. Herbalife diyetine başlanıyor.

smoothie, ayran, kefir

2 • Herbalife shake içeriği nasıl?

Herbalife öğün yerine geçen shake (karışım) porsiyon (25 gram) başına 13 gram karbonhidrat, 9 gram şeker, 9 gram protein, 3 gram lif, 1 gram yağ içeriyor ve 90 Kcal enerji veriyor.

herbalife shake

3 • Herbalife diyetinde hangi besinler yasaklanıyor?

Herbalife diyetinde herhangi bir besin kısıtlaması olmadığı belirtiliyor. Bununla birlikte bol su içilmesi, bol meyve ve sebze tüketilmesi ve sık ara öğün yapılması2 öneriliyor.

sofra, yemek, ramazan, oruç, kahve, 2 kişi, yemek

4 • Herbalife diyeti ne kadar sürüyor?

Herbalife diyetini ne kadar uygulamanız gerektiğine yönelik resmi bir öneri bulunmuyorsa da çoğu uygulayıcı ağırlık kaybetme hedefine ulaştığında2 bu diyeti bırakıyor.

Cüzdan, para, saat, damarlı kol

5 • Herbalife pahalı bir diyet mi?

Herbalife programlarının fiyatları aylık yaklaşık olarak 121-234 ABD Doları (4000-7500₺) arasında2 değişiyor. Her gün iki öğün yerine Herbalife shake tüketiliyor ve satın alınan programla birlikte gelen besin takviyeleri alınıyor.

smoothie, süt, yağ, içecek

6 • Herbalife diyetinin yararları neler?

 • Kolay: Herbalife diyetinde öğün yerine geçen karışımlar yoğun çalışan, yemek pişirmek için zamanı olmayan veya öğün hazırlamak istemeyenler için ilgi çekici olabiliyor.
 • Basit: Yemek hazırlamak yerine shake içmek planlama, alışveriş yapma ve pişirme için harcanan zamanı önemli ölçüde azaltabiliyor. Bu yönüyle Herbalife programını takip etmek son derece basit görünüyor.

karaciğer yağlanması, hepatosteatoz

7 • Herbalife diyetinin zararları neler?

 • Karaciğer hasarına neden olabiliyor: Herbalife diyeti sayısız bileşen içeren takviyelerden oluşuyor. Etkinliği test edilmeyen bu takviyelerin kalite veya saflık değerlendirmeleri2 de bulunmuyor. Ayrıca Herbalife diyeti ölümle sonuçlanabilen karaciğer hasarınaneden olabiliyor.
 • Yüksek oranda işlenmiş bileşenler içeriyor: Herbalife karışımları diğer pek çok takviye kadar sentetik vitamin, yapay tatlandırıcı, aroma verici ve emülgatör içeriyor.
 • Yüksek miktarda şeker içeriyor: Karışımlardaki kalorinin yaklaşık olarak %40’ı, fruktozdan ve ilave şekerlerden2 geliyor.
 • Acıktırabiliyor: Öğün yerine kullanılan Herbalife karışımları kısıtlı kalorileri nedeniyle acıkma hissini hızlandırabiliyor.
 • Herkes için uygun değil: Herbalife karışımlarında bulunan bileşenlere karşı alerjisi veya intoleransı olan kişiler bu diyeti uygulamamalıdır.
 • Pahalı: Herbalife karışımları normal bir öğünden çok daha masraflı olabiliyor.

Sağlık ve zindelik alanlarında kanıta dayalı ve güvenilir bilgiler sunan Amerikan Healthline sitesi, ağırlık kaybına yönelik hazırlanan Herbalife ürünlerine 100 üzerinden 36 puan2 (1.79/5) veriyor. Herbalife diyetinin kısa süreli kullanımı ağırlık kaybına neden olabiliyor3 ancak uzun vadeli etkileri hâlâ net değildir. Ayrıca Herbalife karışımları kalite ve saflık açısından herhangi bir devlet kurumu tarafından düzenlenmediğinden içeriklerine dair garanti2 de bulunmuyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Bilimsel çalışmalar öğün yerine geçen karışımlar yerine yeterli-dengeli beslenme, fiziksel aktivite ve kaliteli uyku gibi yaşam biçimi değişikliğinin gerekliliğini ortaya koyuyor. Yeterli-dengeli beslenme ve hastalıklarda beslenme tedavisi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı, dengeli ve keyifli günler diliyorum.

1en.wikipedia.org/wiki/herbalife_nutrition
2healthline.com/nutrition/herbalife-review
3webmd.com/diet/news/20020610/herbalife-diet-linked-to-brain-ailment
3.001 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir