Kıskançlık duygusu, önem verdiğiniz bir kişinin ilgisini ve sevgisini kaybetme ihtimaliniz olduğunu düşündüğünüzde ortaya çıkar. Yakın ilişkilerinizde yoğun şekilde hissedebileceğiniz kıskançlık, çok güçlü ve zorlayıcı olabilir.

kadın, erkek, ilişki, kıskanma, kıskanç, kıskançlık

Kıskançlık tek başına bir duygu değil, karmaşık duygular ve tepkiler bütünü olduğundan kıskandığınızda; öfke, kaygı, üzüntü gibi temel duyguları farklı seviyelerde hissedersiniz.

kıskanma, boşanma, kıskanç, ayrılık, kadın , erkek

Kıskançlığın nedeni nedir?

Kıskançlığın nedeninin yoğun bir aşk veya sevgi olduğunu düşünenler olduğu gibi; kıskançlığın terk edilme korkusundan ve güvensizlikten kaynaklandığını savunanlar da var.

Yapılan araştırmalar, kıskançlığın aşktan ziyade düşük benlik saygısı ve yetersizlik duygularıyla ilişkili olduğunu gösterse de bu konuda daha kapsamlı çalışmaların yapılması gerekiyor.

kadın,erkek, kıskanç, kıskanma, ilişki, çift, öfke

Kadınlar mı erkekler mi daha kıskanç?

Araştırmalara bakıldığında kadınlar ile erkeklerin kıskançlık düzeyleri arasında bir fark olduğu söylenemez. Ancak kıskanma duygusuyla birlikte ortaya çıkan tepkilerde farklılık vardır. Kadınlar kıskandıklarında daha yapıcı ve ilişkiyi kurtarmaya yönelik tepkiler verirken erkeklerin tepkileri saldırganlık ve tehdit içerir.

kıskanç, kıskanma, kıskançlık, hased, kadın, kötü

Karmaşık bir duygu olan kıskançlık hakkında genellemeler yapmak kolay değildir. Kıskançlığı tetikleyen olaylar ve kıskançlık tepkileri; İçinde bulunduğunuz kültürden, kişiliğinizden, ilişkinizin yapısından etkilendiği için  kişiden kişiye farklılık gösterir.

kadın, terapist, psikolog, kıskanç, kıskanma, psikoterapi, psikoterapist, psikolog

Ne zaman destek almalısınız?

Kıskançlık hissetmeniz sorun değil; ancak duygunuzu ifade etme şekliniz ilişkileriniz için yıpratıcı olabilir. Özellikle, kıskançlık tepkileriniz riskliyse ve şiddet içeriyorsa psikolog desteği almanız gerekebilir. Psikolog yardımıyla kıskançlığınızın tetikleyicisi olan duygu ve düşünceleri fark edip değişim için adım atabilirsiniz.

1.771 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir