Gün içinde zihnimizden binlerce düşünce geçiyor. Bu düşünceleri durdurmak veya bomboş bir zihne sahip olmak mümkün olmuyor çünkü beynimiz düşünce üretmek üzere tasarlanmış bir makine gibi çalışıyor.

soru, düşünce, ampül, zeka, zeki, fikir

Birçok farklı konu ile ilgili olan düşüncelerimizi kendimize yöneltiyoruz. Kendi kendimizle konuşmamıza iç konuşma (self-talk) deniyor. Kendimizle konuşma şeklimiz duygularımızı da belirliyor.

yüz ifade, gülümse, erkek, duygu eğitimi,duygular, çocuk

İç konuşmalarımız olumsuz olduğunda kendimizi yargılamaya ve suçlamaya başlayabiliyoruz. Bunun ardından yetersiz olduğumuzu düşünebiliyoruz ve motivasyonumuz azalabiliyor.

Bu konuda başarılı olamayacağım.

üzgün, yorgun, bitkin, narsizm, gizli narsizm

Bunun yerine olumlu ve olumsuz yönlerimizi birlikte değerlendirdiğimiz gerçekçi düşüncelere odaklandığımızda kendimizle daha yapıcı şekilde konuşabiliyoruz.

Bu konuda eksiklerim var ancak başarılı olduğum zamanlar da oldu. Şimdi de deneyebilirim.

kendini gerçekleştirme, maslow, hiyerarşi, ihtiyaçlar, yazar, kadın, bilgisayar, yazmak, araştırmak-min

Gerçekçi bir iç konuşma öz saygımızı, öz yeterliğimizi ve öz şefkatimizi destekleyerek daha iyi hissetmemizi sağlıyor.

kişilik, kişilik bozukluğu, erkek, katı, siyah beyaz, öfke

Kendinizi gözlemleyerek olumsuz iç konuşmalarınızı fark edip kendinizle ilgili düşüncelerinizi düzenleyebilirsiniz. Gerektiğinde psikoloğunuzdan destek alabilirsiniz.

63 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir