Yağı alınarak yoğunlaştırılan soya fasulyesine et dokusu kazandırılmasıyla soya eti üretiliyor. Soya eti; çoklu doymamış yağ asitleri, diyet lifi, vitamin ve mineraller1 içeriyor.

soya fasulyesi, soya ürünleri, soya kıyması, soya eti

Soya eti, tofu, soya kıymasıedamame, tempeh ve soya sütü; işlenmiş soya ürünleridir. Tofu ve tempeh spektrumun daha az işlenmiş ucundayken soya eti yelpazenin en işlenmiş ucunda yer2 alıyor.

soya fasulyesi, soya ürünleri, soya kıyması, soya eti

Soya alerjiniz yoksa soya ürünlerinden2 korkmayın. Kırmızı et, tavuk, hindi ve sakatat yerine haftanın birkaç günü ölçülü miktarlarda soya eti1 tüketebilirsiniz.

soya fasulyesi, soya ürünleri, soya kıyması, soya eti

Vegan yaşayan ya da vejetaryen beslenen bir bireyseniz soya eti, tek protein kaynağınız olmasın. Diyetinize fasulyeyi, mercimeği, yağlı tohumları ve kepekli tahılları da ekleyin.

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Gıdaların vegan, vejetaryen, bitki bazlı ve sürdürülebilir ibareleriyle pazarlanması, bunların sağlıklı olduğu anlamına gelmiyor. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1health.harvard.edu/staying-healthy/confused-about-eating-soy
2refinery29.com/en-us/healthiest-meat-substitutes-for-vegetarian-diet
2.264 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »