Enerji gereksiniminin büyük bir kısmını karşılayan karbonhidratlar, sporcular için temel enerji kaynağıdır. Diyet lifi (posa) olarak adlandırılan ve sindirilemeyen karbonhidratlar, kalın bağırsağın sağlıklı olarak çalışmasını sağlayarak zararlı maddelerin bağırsaklarda uzun süre kalmasını engelliyor.

erkek sporcu, dumbell, kol, biceps, damar

Proteinler ise hücrelerin esas yapısını oluşturan amino asitlerin üretilmesini sağlıyor.

siyah beyaz, spor salonu, koşu bandı, fitness salonu

Spora başlayan bireylerin pek çoğu, diyetlerinden karbonhidratı tamamen çıkartarak yalnızca protein içeren besinleri tüketmeye başlıyor. Spor beslenmesinde karbonhidratlar ve proteinleri kombine olarak, dengeli bir örüntü oluşturacak biçimde kullanılmalı.

spor, kadın, egzersiz, fitness, spor salonu, vücut geliştirme, gevşeme, gri, esneme, yoga

Kaslarda enerji olarak kullanılan karbonhidratlar yetersiz alınırsa sporcunun yorgunluğu artar, performansı düşer, yaşam kalitesi kötüleşir ve kas gelişimi olumsuz etkilenir.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Spor beslenmesi hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

778 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 7 yıl önce başlayarak 10.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

1 yorum

Sporcular için proteinler dostken karbonhidrat düşman mı? – Gerçek Diyetisyenler Sitesi · 12 Nisan 2020 18:32 tarihinde

[…] Enerji gereksiniminin büyük bir kısmını karşılayan karbonhidratlar, sporcular için temel enerji kaynağıdır. Diyet lifi (posa) olarak devamı… […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir