Ağırlığını yönetmek ve beslenme eğitimi almak amacıyla diyetisyene başvurmayı düşünen bireyler, uzmanlarıyla görüşmeden önce dikkat etmeleri gereken konuları merak ediyor.

diyet, not, sarımsak, sunum, diyet listesi, diyetisyen, domates, yazı, yazar

Diyetisyeninizle yüz yüze görüşmelerde dikkat etmeniz gereken 21 maddeyi sizler için derledim. Keyifli okumalar…

 1. Online diyet ve beslenme danışmanlığı hizmeti almak istediğiniz kişi beslenme ve diyetetik lisans diploması alarak diyetisyen unvanını kullanmaya hak kazanmış sağlık profesyoneli olmalıdır.
 2. Öncelikle diyetisyeninizin ofisini arayarak randevu talep edin. Randevu almadan ofise gitmemelisiniz.
 3. Gönüllülük esasına dayalı bir program olması nedeniyle diyet danışmanlığı hizmetlerinde devam zorunluluğu bulunmaz. Diyetisyeninize önceden haber vermeniz koşuluyla aldığınız hizmeti sonlandırabilirsiniz.
 4. Ancak gönüllülük randevu alıp görüşmeye gitmemek değildir. Diğer danışanların seanslarını olumsuz etkilememek adına randevunuza katılamayacaksanız mutlaka 1 iş günü öncesinden diyetisyeninize haber vermelisiniz. Randevularınıza sadık kalmadığınızda diyetisyeniniz danışmanlık hizmetini sonlandırabilir.
 5. Randevu sıklığı danışanın durumu göz önünde bulundurularak haftalık, iki haftalık ya da aylık olarak planlanabilir. Görüşme süreleri ise 20-30 dakika arasında değişir. Danışmanlık hizmetinin kaç hafta süreceği ise yine danışanın durumuna göre karar verilir.
 6. Randevunuza gelmeden önce diyetisyeninizin sizden istediği kan tetkiklerini yaptırmalı ve vücut analizinin yanıltıcı sonuçlar vermemesi için uymanız gereken kuralları okumalısınız.
 7. 18 yaşını doldurmamışsanız yanınızda bir vasi/veli ile randevunuza gelmelisiniz. Aksi halde görüşmeye alınamazsınız.
 8. Görüşmenizin vaktinde başlaması önemlidir. Randevu saatinizden 10 dakika önce ofiste hazır bulunmalısınız. Randevularınıza geç kalmamalısınız.
 9. Görüşme saati itibari ile 15 dakikayı aşan gecikmelerde randevunuz otomatik olarak iptal edilerek ilişkin haftada yeni bir randevu verilmeyecektir. Daha sonraki haftalarda randevu talebiniz için diyetisyeninizle tekrar iletişime geçmelisiniz.
 10. Danışmanlık hizmetine başlamadan önce kaynağı uzmana ait olmayan bilgileri bir kenara bırakmalısınız. Başvuru amacınızın farkında olarak diyetisyeniniz ile işbirliği içinde olmalısınız.
 11. Görüşme sırasında telefonunuzu sessize almalı veya kapalı tutmalısınız.
 12. Görüşme esnasında su içebilirsiniz. Ancak diğer yeme-içme faaliyetlerini ertelemelisiniz.
 13. Diyetisyeninizin görüşme sırasında size aktardığı bilgileri dikkatlice dinlemeli ve sorularınız olduğunda sormalısınız.
 14. Danışmanlık sürecinde ve sonrasında görüşmede konuşulanlar diyetisyen ve danışan arasında gizli kalır. Danışan mahremiyetine özen gösterilir ancak danışan bir başkasına zarar veriyorsa veya taciz / istismar durumları söz konusu ise danışanın da bilgisi dâhilinde gizlilik gerekli mercilerle paylaşılmak üzere bozulur.
 15. Görüşmelerde diyetisyeninizin onayı olmaksızın ses/video kaydı alamazsınız.
 16. Diyetisyeniniz sizden farklı bir uzmanla görüşmenizi önerebilir veya farklı bir uzmandan danışma sürecinize ilişkin görüş talep edebilir.
 17. Beslenme programı danışana özel olarak hazırlandığı için programınızı bir başkası ile paylaşmamalısınız. Aynı zamanda bir başkasının programını da uygulamamalısınız.
 18. Size özel hazırlanan beslenme programına sadık kalmalısınız. Diyetisyeninize danışmadan programınızda değişiklik yapmamalısınız.
 19. Beslenme programınızı uygularken aklınıza takılan soruları diyetisyeninize online olarak sorabileceğiniz gibi bir sonraki randevunuzda da yüz yüze danışabilirsiniz. 
 20. Diyetisyeninize güncel iletişim adresinizi bildirmeli ve iletişim adresiniz değiştiğinde diyetisyeninizi bilgilendirmelisiniz.
 21. Sağlık profesyoneli olan diyetisyene sözlü ya da fiziksel saldırıda bulunulması durumunda danışmanlık hizmeti sonlandırılarak kolluk kuvvetlerine haber verilir. Hiçbir sağlık sorununu şiddetle çözülemez.

Dikkat etmeniz gereken bu maddeler aynı zamanda alacağınız danışmanlık hizmeti hakkında karşılıklı hak ve sorumlulukları içeriyor.

Diyetisyen Merve Hilal GÜNGÖR

Diyetisyen · Merve Hilal GÜNGÖR

Diyetisyeniniz ile yüz yüze görüşmelerde bunları kabul etmeniz alacağınız hizmet için ön koşul niteliği taşıyor. Diyetisyene gitmeye şimdi karar verdiyseniz işe randevu oluşturarak başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.

1.384 kez okundu

Diyetisyen Merve Hilal Güngör

Diyetisyen Merve Hilal Güngör, 2021 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek şeref öğrencisi olarak mezun olmuştur. Öğrenciliği sırasında çeşitli seminerlere katılan ve iki farklı kurumda staj çalışmalarını başarıyla tamamlayan Merve Hilal Güngör, Eskişehir Şehir Hastanesi'nde hizmet vermeye devam etmektedir.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir