Histamin, histidin isimli aminoasidin parçalanması sonucunda ortaya çıkıyor. Histamini parçalayan enzimlerin [histamin N-metil transferaz (HMT) ve di-amin oksidaz (DAO)] yetersizliği sonucunda biriken histamin zamanla intolerans gelişmesine neden oluyor.

panik-kaygi-korku-atak-panik-atak-kadin-goz-yesil

Nörotransmitter benzeri bir bileşen olan histamin kanda biriktiğinde karın ağrısı, reflü, yorgunluk, nefes darlığı, baş ağrısı, anksiyete ve adet düzensizliği görülebiliyor.

patates, potato, potat, patatesli yemekler, maydanoz, maydonoz, ana yemek, diyet öğün

Histamin intoleransı durumunda aşağıda yer alan histamin zengini besinler beslenme rutininden çıkartılarak eliminasyon diyeti uygulanıyor:

Diyetisyen danışmanlığında beslenme tedavisine ek DAO enzimi takviyesi de yapabiliyor. Konu hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

913 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »