Histamin, histidin isimli aminoasidin parçalanması sonucunda ortaya çıkıyor. Histamini parçalayan enzimlerin [histamin N-metil transferaz (HMT) ve di-amin oksidaz (DAO)] yetersizliği sonucunda biriken histamin zamanla intolerans gelişmesine neden oluyor.

panik-kaygi-korku-atak-panik-atak-kadin-goz-yesil

Nörotransmitter benzeri bir bileşen olan histamin kanda biriktiğinde karın ağrısı, reflü, yorgunluk, nefes darlığı, baş ağrısı, anksiyete ve adet düzensizliği görülebiliyor.

patates, potato, potat, patatesli yemekler, maydanoz, maydonoz, ana yemek, diyet öğün

Histamin intoleransı durumunda aşağıda yer alan histamin zengini besinler beslenme rutininden çıkartılarak eliminasyon diyeti uygulanıyor:

Diyetisyen danışmanlığında beslenme tedavisine ek DAO enzimi takviyesi de yapabiliyor. Konu hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

732 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x