Stres, vücudunuzun alarm sistemini harekete geçirerek değişikliklere uyum sağlamanıza yardımcı oluyor. Stres uzun sürdüğünde ise stres belirtileri beden sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebiliyor. Yaşamın bir parçası olan stresi ortadan kaldırmanız mümkün olmasa da stresin etkilerini azaltmanın yolları bulunuyor.

kiz-kadin-baski-kaygi-bikkin-test-zeka-zeka-testi-zeka-stress-ogrenci

• Egzersiz

Yürüme, yüzme ve bisiklete binme gibi aerobik egzersizler stresin etkilerini önemli derece azaltıyor. Düzenli egzersiz ile birlikte daha az kaygılı ve çökkün; ancak daha özgüvenli, yetkin ve başarılı hissediyorsunuz.

irade, başarı, spor, koşu, egzersiz, merdiven

• Gevşeme

Sandalyede otururken ayaklarınızdan başınıza kadar tüm kaslarınızı sırayla kasıp bırakmanız en basit gevşeme egzersizidir. Kaslarınızdaki gerginliği azaltmayı amaçlayan gevşeme egzersizlerinin bağışıklığınızı da desteklediği belirtiliyor.

sporcu, fitness, erkek, kas gelişimi, biceps, kol

• Nefes egzersizi

Strese maruz kaldığınızda bedeniniz daha fazla oksijene ihtiyaç duyduğundan nefes hızınız artıyor. Nefes hızınızı yavaşlattığınızda vücudunuzdaki diğer stres tepkileri de azalıyor. Nefes egzersizi için hazırladığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

nefes-egzersizi-ağaç-rahatlama-sakinlik-huzur-stres

• Sosyal destek

Sosyal destek; ailenizden, yakın arkadaşlarınızdan, sosyal çevrenizden ve kurumlardan aldığınız destek olarak tanımlanıyor. Sağlığınız ile sosyal destek arasında olumlu yönde bir ilişki bulunuyor. Bilgi alışverişinden duygusal ve maddi paylaşıma kadar her türlü sosyal destek stresi yönetmenize yardım ediyor.

Psikolog Cenk UMUR

Psikolog • Cenk UMUR

Stres belirtilerini uzun süredir yoğun şekilde yaşıyorsanız ve stresi yönetmek konusunda zorlanıyorsanız psikolog desteği alabilirsiniz.

1.402 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir