Stres, vücudunuzun alarm sistemini harekete geçirerek değişikliklere uyum sağlamanıza yardımcı oluyor. Stres uzun sürdüğünde ise stres belirtileri beden sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebiliyor. Yaşamın bir parçası olan stresi ortadan kaldırmanız mümkün olmasa da stresin etkilerini azaltmanın yolları bulunuyor.

kiz-kadin-baski-kaygi-bikkin-test-zeka-zeka-testi-zeka-stress-ogrenci

• Egzersiz

Yürüme, yüzme ve bisiklete binme gibi aerobik egzersizler stresin etkilerini önemli derece azaltıyor. Düzenli egzersiz ile birlikte daha az kaygılı ve çökkün; ancak daha özgüvenli, yetkin ve başarılı hissediyorsunuz.

irade, başarı, spor, koşu, egzersiz, merdiven

• Gevşeme

Sandalyede otururken ayaklarınızdan başınıza kadar tüm kaslarınızı sırayla kasıp bırakmanız en basit gevşeme egzersizidir. Kaslarınızdaki gerginliği azaltmayı amaçlayan gevşeme egzersizlerinin bağışıklığınızı da desteklediği belirtiliyor.

sporcu, fitness, erkek, kas gelişimi, biceps, kol

• Nefes egzersizi

Strese maruz kaldığınızda bedeniniz daha fazla oksijene ihtiyaç duyduğundan nefes hızınız artıyor. Nefes hızınızı yavaşlattığınızda vücudunuzdaki diğer stres tepkileri de azalıyor. Nefes egzersizi için hazırladığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

nefes-egzersizi-ağaç-rahatlama-sakinlik-huzur-stres

• Sosyal destek

Sosyal destek; ailenizden, yakın arkadaşlarınızdan, sosyal çevrenizden ve kurumlardan aldığınız destek olarak tanımlanıyor. Sağlığınız ile sosyal destek arasında olumlu yönde bir ilişki bulunuyor. Bilgi alışverişinden duygusal ve maddi paylaşıma kadar her türlü sosyal destek stresi yönetmenize yardım ediyor.

Psikolog Cenk UMUR

Psikolog • Cenk UMUR

Stres belirtilerini uzun süredir yoğun şekilde yaşıyorsanız ve stresi yönetmek konusunda zorlanıyorsanız psikolog desteği alabilirsiniz.

276 kez okundu

Psikolog Cenk UMUR

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olan Psikolog Cenk Umur, lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2014 yılında göreve başladığı Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Sağlıklı Hayat Merkezi’nde danışmanlık hizmeti vermektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir