Çiğ olarak tüketilebilen bitkilerin etli yapılarını ifade eden meyveler, ana öğünden önce veya sonra tüketilebiliyor. Peki hangisi daha sağlıklı?

bulimiya, bulimiya nervoza, kusma, aşırı yeme, meyve, tatlı, kusturma

Ana öğünden önce meyve tüketmek

Meyveler; vitamin, mineral ve antioksidan bileşenler açısından son derece zengin besinlerdir. Meyvelerin ana öğünden 20-30 dakika önce, aç karınına tüketilmesi; içerdikleri besin ögelerinin daha iyi emilmesini sağlıyor. Bu durum, vitamin-mineral yetersizliklerini azaltabiliyor ve serbest radikallerin neden olduğu hücresel hasarı önleyebiliyor.

Serbest radikaller ve antioksidanlar

Ana öğünden önce meyve tüketmeniz, daha az miktarda besin ve kalori almanızı destekleyebilir.

glikometre, kan şekeri ölçümü, diyabet, şeker hastalığı, dm, diyabetus mellitus (3)

Diyabet, insülin direnci ve tiroit hastalıkları ile yaşayan bireyler, aç karnına meyve tüketmemelidir.

kiraz, kırmızı meyveler, yaz meyvaları

Ana öğünden sonra meyve tüketmek

Ana öğünden hemen sonra meyve tüketimi, meyvenin midede fermente olmasına (mayalanmasına) neden oluyor. Bu durum mide ekşimesine, şişkinliğe ve gaz şikayetlerine yol açabiliyor. Bu sebeple ana öğünden 1-2 saat sonra meyve tüketmenizi öneriyorum.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

207 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 7 yıl önce başlayarak 10.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir