Haziran ayında sağlıklı beslenmenin yolu daha lezzetli, besin içeriği zengin, zirai ilaçlar ve hormonlardan uzak besinleri seçmekten geçiyor.

etiket okuma, adam, erkek, gıda okuma, market alışverişi, ürün inceleme

Doğal tarım kaynaklarının değişmesi, seracılığın gelişmesi, ithal ürünlerin artması ve besinleri işleme yöntemlerinin gelişmesi; ekolojik tarımı, hangi meyvenin ve sebzenin hangi mevsime ait olduğunu bile ne yazık ki unutturmuş durumda…

domates, manav, meyve sebze, tezgah, market

Günümüz dev marketlerinde neredeyse tüm meyve ve sebzeleri raflarda sağlıksız olduğu kadar lezzetsiz şekilde dört mevsim görüyoruz.

böğürtlen, blackberry, black berry, kara beri, siyah beri, beriler, kırmızı meyveler

Böğürtlen

Herhangi bir kronik hastalığınız yoksa Haziran ayında besin değeri daha yüksek, daha ucuz, daha lezzetli ve muhtemelen kimyasal içeriği daha düşük aşağıdaki besinleri uzman diyetisyeninize danışarak tüketebilirsiniz.

black murberry, karadut, kara dur, Morus nigra

Karadut

Haziran ayı meyveleri

Bu meyveleri diyabet, insülin direnci ve tiroit hastalıklarınız yoksa haziran ayı dışında da reçel yaparak uzman diyetisyeninizin önereceği ölçüde tüketebilirsiniz.

domates, kırmızı, ahşap

Haziran ayı sebzeleri

Mevsiminde dondurmanız koşuluyla bu sebzeleri uzman diyetisyeninize danışarak haziran ayı dışında da tüketebilirsiniz. Eğer hipertansiyonunuz, tiroit ve böbrek hastalıklarınız yoksa konserve edilmiş şekilde tüketebilirsiniz.

artichoke, enginar

Haziran ayında taze meyve ve sebze seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Marketten veya pazardan sebze ve meyve alırken meyvelerin iri ve gösterişli olanlarını seçmek yerine; küçük ve düzgün görünümlü olanlarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca kısmen de olsa çürüksüz, pörsümemiş, sulu, geleneksel şekilde kendine has kokusunu kaybetmemiş olmasına dikkat etmelisiniz.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Yeşil yapraklı sebzelerin ve otların yaprakları bol ve canlı; patatesin nodüllenmemiş, yeşillenmemiş ve çillenmemiş olanlarını öneriyorum. Haziran ayında uygun miktarda su tüketerek sıvı dengenizi sağlamayı unutmayın. Haziran ayının sağlık, başarı, mutluluk ve huzur getirmesi dileği ile…

2.957 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

1 yorum

1 ayda 8 kilo verdiren tilya kürü! – Momentum · 8 Temmuz 2020 10:50 tarihinde

[…] (tilia, mahkeme ağacı); ıhlamur bitkisinin haziran, temmuz ve ağustos aylarında açan beyaz ve sarı renkteki çiçeklerine […]

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir