İngilizcesi acceptance and commitment therapy olan kabul ve kararlılık terapisi genellikle ACT olarak kısaltılıyor. ACT geleneksel davranışçı terapi ve bilişsel davranışçı terapi yöntemlerini içinde barındırıyor.

terapi, psikoterapi, psikolog, act,bdt

1980’lerde Nevada Üniversitesi’nde profesör olan psikolog Steven C. Hayes tarafından geliştirilen ACT’nin yöntemleri duyguları inkar etmemeye, zorlukları kabul etmeye ve davranışlarda gerekli değişiklikler yapmaya odaklanıyor.

üzgün, ağlama, gözyaşı, kadın, duygu, duygusal, act, kabul ve kararlılık

Bu yönüyle ACT, rahatsız edici bilişsel çarpıtmaları ve sıkıntı veren duyguları  azaltmayı hedefleyen terapi yöntemlerinden ayrılıyor.

kadın, act, duygu, duygu kabul, obez, beden kabul

ACT’nin temel varsayımına göre sıkıntıyı yok etmeye, azaltmaya ya da kontrol etmeye çalışmak o sıkıntının tekrar tekrar yaşanmasına yol açıyor. ACT sıkıntıyı ve acıyı normal zihnin işleyişinin bir parçası olarak kabul ediyor.

ACT’ye göre dışarıdaki gerçek tehlikelerle mücadele etmek işe yarıyorken sıkıntı veren duygular, düşünceler ve anılarla savaşmak işe  yaramıyor çünkü asıl sorunu onları kontrol etmeye çalışmak yaratıyor.

duygu, şaşkın, öfke, act, kabul ve kararlılık, kulak

Bu nedenle ACT, olumsuz içsel yaşantıları düzeltmeye çalışmıyor; onları fark etmeyi, kabul etmeyi ve verdikleri sıkıntıyla beraber onlara hayatta yer açmayı vurguluyor.

act, kabul ve kararlılık, sıkıntı, yalnız adam, erkek

ACT, temelde psikolojik esnekliği; başka bir deyişle yararlı olan düşünceleri ve duyguları kucaklamayı, yararlı olmadıklarında onları bir kenara bırakma yeteneğini geliştirmeyi amaçlıyor.

cenk umur, psikolog, psikolog cenk umur, psikolog eskişehir,

ACT yönelimli bir psikoterapistten destek almak istiyorsanız psikoterapistin lisans eğitimini ve ACT uygulama sertifikasını sorgulamanızı öneriyorum.

448 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir