Yeterli ve dengeli beslenemediğinizde, fiziksel açıdan inaktif kaldığınızda, hastalandığınızda, stres düzeyiniz arttığında ve yaşınız ilerledikçe kas kütlenizde kayıplar meydana geliyor.

kırmızı et, etler, sebzeli et, dengeli menü

Kas kaybını önlemek adına bu gibi durumlarda uzman diyetisyeninize danışarak besin takviyesi kullanabilirsiniz.

erkek sporcu, fitness, kas, protein tozu, besin desteği, spor salonu

1 • Protein

Diyette proteinlere yeterince yer vermemek, kas kaybının ve kas güçsüzlüğünün en önemli nedenidir. Sizin için en uygun protein desteğinin hangisi olduğunu ve ne miktarda kullanmanız gerektiğini öğrenmek için uzman diyetisyeninizle görüşün.

sporcu, fitness, erkek, kas gelişimi, biceps, kol

2 • Glutamin

Vücutta en fazla bulunan aminoasit olan glutamin; kas dokusunu destekler ve büyüme hormonunun salgılanmasını kolaylaştırır. Detaylı bilgiye buradaki glutamin yazımda bulabilirsiniz.

karnitin, l-carnitine, yağ yakıcı, yağ, takviye

3 • Karnitin

Karnitin, uzun zincirli yağ asitlerini mitokondrilere taşıyarak hücrelerde enerji üretilmesini sağlıyor. Karnitin yetmezliğinde kas güçsüzlüğü ve kan şekeri düşüklüğü görülüyor. Detaylı bilgiye buradaki karnitin yazımda bulabilirsiniz.

omega 3, balık yağı, besin takviyesi, ilaç

4 • Omega 3

Vücutta üretilememesi nedeniyle diyetle alınması zorunlu bir besin ögesi olan omega 3; keten tohumu, ceviz, kanola yağı, soya fasulyesi, chia tohumu, uskumru, somon, sardalye, tuna balığı, alabalık, ringa balığı, mersin balığı ve karideste bulunuyor.

d vitamini, ışık, güneş, ilaç, omega 3,

5 • D vitamini

D vitamini eksikliği, kas güçsüzlüğüne neden olduğundan hekiminize danışarak D vitamini takviyesi kullanabilirsiniz.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Sporcu beslenmesi ve besin takviyeleri hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

723 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Diyetisyen Şenol YILDIZ, 1991 yılında Bursa’da doğdu. Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olduktan sonra lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir