Halep’e özgü bir lezzet olan muhammara, batıda ve Kafkaslar’da acuka adıyla biliniyor. Türkiye, Suriye, Lübnan ve Irak’ta sıklıkla tüketilen bu meze biber, ceviz ve baharat karışımından elde ediliyor.

acuka, muhammara, salça, sos

Kahvaltılık ve yemeklik olmak üzere iki çeşidi bulunan muhammaranın püf noktasını bahçeden taze toplanmış biber oluşturuyor.

Gaziantep muhammarasının Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillendiği ve coğrafi işaret aldığı belirtiliyor.

muhammara, acuka, muhammara, salça, sos

30 gramlık bir porsiyon muhammara 2 yemek kaşığına tekabül ediyor. Bu miktarda muhammara 12 gram yağ, 5 gram karbonhidrat, 1 gram diyet posası, 2 gram protein içeriyor ve 130 Kcal enerji veriyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Hipertansiyon ya da böbrek hastalıklarınız yoksa kahvaltı veya diğer ana öğünlerinizde muhammaraya yer açabilirsiniz. Konu ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

111 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »