En tartışmalı takviyeler olan yağ yakıcılar metabolizma hızını artıran, yağ emilimini azaltan ya da vücudun yağları daha fazla kullanmasına yardımcı olan besin takviyeleri olarak tanımlanıyor.

ilaç, bitki, beyaz, besin takviyesi, suplement

Her ne kadar obezite sorununu çözebilecek mucizevi buluşlar gibi lanse ediliyor olsalar da yağ yakıcıların etkinliği ve güvenirliği tartışılıyor. Bu nedenle yağ yakıcı takviye kullanmak yerine kafein tüketmek ya da yeşil çay, protein ve lif takviyesi almak isteyebilirsiniz.

neşeli kadın, yaşlı, kahve, güneş gözlüğü, take away kahve, şapka, menopoz, geriatri

1 · Yağ yakmanızı destekleyecek 4 takviye: “Kafein”

Kahve, yeşil çay ve kakao çekirdeklerinde yaygın olarak bulunan kafein, metabolizma hızınızı artırmanıza ve yağ yakmanıza yardım edebilir. Çalışmalar kafeinin metabolizma hızını 1-2 saat içinde geçici de olsa %16’ya kadar yükseltebileceğini¹ gösteriyor. Kafeini birkaç fincan sert kahve içerek alabilirsiniz.

yeşil çay, çay, beyaz çay

2 · Yağ yakmanızı destekleyecek 4 takviye: “Yeşil çay”

Kafein ve polifenol (EGCG) açısından zengin bir bitki olan yeşil çay, vücudun ısı üretmek amacıyla bolca kalori kullanmasıyla (termojenez) yağ yakmanıza yardımcı olabilir. Her gün 3-5 fincan yeşil çay içerek¹ bu etkiden yararlanabilirsiniz.

kadın, spor, fitness, mutfak, besin desteği, protein tozu, yemek hazırlama, pişirme, ortoreksiya

3 · Yağ yakmanızı destekleyecek 4 takviye: “Protein”

Proteinler kas kütlesinin korumasına yardımcı oluyor, metabolizmayı hızlandırıyor, iştahı baskılıyor ve yağ yakımını destekliyor. Proteinler iştah baskılama görevini GLP-1, CCK ve PYY gibi tokluk hormonlarının seviyelerini artırarak ve açlık hormonu ghrelin seviyelerini azaltarak gerçekleştiriyor.

erkek sporcu, besin desteği, protein tozu, fitness, vücut geliştirme

Peynir altı suyu (whey), kazein, soya, yumurta ve kenevir proteinleri içeren takviyelerin protein alımını artırmada makul bir yol¹ olduğu biliniyor. Ağırlık kaybetmek istiyorsanız şeker ve katkı maddeleri açısından düşük bir protein takviyesi seçmenizi öneriyorum.

yulaf, yulaf lapası, yulaf ara öğün, tam tahıl, lif, posa

4 · Yağ yakmanızı destekleyecek 4 takviye: “Çözünür lifler”

Çözünür lif, sindirim sistemindeki suyu emerek viskoz jel benzeri bir madde oluşturuyor. Çalışmalar¹ çözünür lifin iştahı azaltarak yağ yakımına yardımcı olabileceğini gösteriyor.  Ayrıca tok kalma süresini artıran çözünür lifler PYY ve GLP-1 gibi tokluk hormonları artırıyorken açlık hormonu ghrelin düzeylerini düşürmeye yardımcı¹ oluyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Obezite sorununu ortadan kaldıracak sihirli bir ilaç bulunmuyor. Sağlıklı beslenmeyi, fiziksel aktiviteyi, uyku hijyenini ve stres yönetimini içine alan yaşam biçimi değişikliği bu sorunu ortadan kaldırabilecek en iyi seçenek gibi görünüyor. Sağlıklı beslenme içinde kafein, yeşil çay, çözünür lif ve protein öne çıkıyor. Protein içeren besinleri tüketmekte zorlanıyorsanız uzman diyetisyeninize danışarak günde 1-2 ölçek (20-50 gram) protein tozu almayı deneyebilirsiniz. Sağlıklı günler diliyorum.

¹healthline.com/nutrition/5-natural-fat-burners
1.384 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir