Bebek liderliğinde beslenme (BLW) bebeğinizin iştah kontrolünü ve istediği kadar beslenmeyi öğrenmesini sağlayan bir yöntem olarak tanımlanıyor.

çocuk, 2-3 yaş, pasta, yaş pasta, bebek çocuk beslenme

BLW yöntemi ile kendi kendine beslenmeye başlayan bebeğinizin:

  • Çiğneme fonksiyonu,
  • el ve göz koordinasyon gelişimi,
  • besinleri tanıma becerisi artıyor.

kaşık, highchairs, bebek mama sandalyesi, yemek yiyen çocuk,

BLW yönteminde nelere dikkat etmeliyim?

Bebeğinizin destekleyici ve emniyetli bir mama sandalyesinde, besinlere rahatça ulaşabileceği bir pozisyonda olmasına özen gösterin. 

bebek, beslenme, ek gıda, tamamlayıcı beslenme

Meyveleri ve sebzeleri bebeğinizin kavrayabileceği küçük, uzun parçalar hâlinde verin. Bebeğiniz bu yöntemle beslenirken yemeğini elleriyle tutacağı için ellerinin temiz olmasına dikkat edin.

bebek beslenmesi, bebek açlığı, bebeğe yemek yedirme, makarna

Bebeğin elle tutamayacağı yoğurt gibi besinleri kaşık ile yemesini sağlayın böylece bebeğiniz kaşık kullanmayı da öğrenmeye başlar.

ek besin, bebek kaşığı, yeşil, sebzeler, sebza salatası, ana yemek

İlk aşamalarda alerjik reaksiyona sebep olabilecek besinleri (inek sütü, yumurta, balık) seçmeyin.

yumurta, çocuk beslenmesi, bebek beslenmesinde tavuk yumurtası

Bebeğiniz için mevsim sebzelerini ve meyvelerini tercih edin. Örneğin buharda pişmiş havuç, patates, brokoli gibi sebzeleri, armut ve elma gibi meyveleri seçebilirsiniz.

beslenme, kaşık, çocuk, bebek beslenmesi, tamamlayıcı beslenme

BLW yöntemine bebeğinizin altıncı ayını doldurmasıyla birlikte başlayabilir ve bebeğiniz anne sütü almayı bırakana kadar devam edebilirsiniz. Konu hakkında daha kapsamlı bilgi için pediatri diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler dilerim. 

785 kez okundu

Diyetisyen Beyza Çulha

Mesleki eğitimlerini ve saha çalışmalarını başarıyla tamamlayarak Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek onur derecesiyle mezun olan ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde Tıbbi Fizyoloji alanında yüksek lisans eğitimine devam eden Diyetisyen Beyza Çulha danışanlarını online olarak takip ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir