Duygularımızın olaylara, düşüncelerimize ve davranışlarımıza göre değişmesi doğal kabul ediliyor. Bu nedenle bir gün boyunca öfke, üzüntü, sevinç, pişmanlık ve kaygı gibi duyguların birkaçını deneyimleyebiliyoruz.

yumurta, çocuk beslenmesi, bebek beslenmesinde tavuk yumurtası

Duygudurum bozukluğuna sahip bireyler ise bazı duyguların etkisi altında  uzun süre kalıyorlar. Depresyon ve bipolar bozukluk en yaygın iki duygudurum bozukluğu olarak karşımıza çıkıyor.

zaman, saat, süre, vakit, zamanlama, kum saati, dakika, saniye, seans süresi

Depresyonu olan kişiler üzüntüyü, kederi ve mutsuzluğu uzun süre hissediyorlar. Bipolar (manik-depresif, iki uçlu) bozukluğa sahip olanlar ise depresif ve manik dönemleri sırayla yaşıyorlar. Hüzünlü hissettikleri depresif dönemden sonra coşkulu, hareketli, taşkın hissettikleri manik döneme geçiyorlar.

obsesyon, düşünceler, kafakar, insanlar, toplum, duvar, okb

İlk başta bahsettiğim gibi duygudurum bozuklukları günlük duygu değişimlerinden farklılık gösteriyor. Siz veya yakınlarınız buna benzer dönemlerden geçiyorsanız psikiyatrist ve psikolog desteği almanızı öneriyorum.

562 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir