Yeni eğitim ve öğretim yılında 20 milyona yakın çocuk ve adölesan (ergen) okul yaşamına başlıyor. Eğitim ve öğretim kurumları olan okullar bedensel, zihinsel, ruhsal ve sosyal yönden büyüme ve gelişimleri hızla devam eden çocuklara hizmet veriyor.

okul sütü, okul sütü projesi, okul sütü günü

Okul çağındaki çocukların büyüme ve gelişmeleri beslenme durumları ile yakından ilişkilidir. Yeterli ve dengeli beslenme, çocuğunuzun sağlığını doğrudan etkilediği gibi okul başarısı üzerinde de önemsemeniz gereken bir etkiye sahiptir.

okul, sınıf, çocuk, başarı, el kaldırma

Sağlıklı beslenmesi önemsenmeyen çocuklarda; dikkat dağınıklığı, odaklanma güçlüğü, algıda düşme, öğrenme zorluğu hatta davranış bozuklukları ortaya çıkabiliyor. Bunun yanında bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak ağız yaraları, kulak enfeksiyonu, grip ve sinüs enfeksiyonları gelişebiliyor.

Sağlıklı beslenmede dört yapraklı yonca modeli, momentum

Okul çağı çocukları aşağıda yer alan dört besin grubunun tamamını yeterli miktarlarda ve dengeli şekilde tüketmelidir:

Çocuk diyetisyeni, okul diyetisyeni, pediatri beslenme uzmanı, okulda beslenme uzmanı

Çocuğunuz güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlayarak öğün atlamadan ve ara öğün yaparak beslenmelidir. Diyetisyenleri aksini belirtmemişse çocuğunuz ara öğünlerinde mevsim meyveleriyle ya da kuru meyvelerle birlikte süt, yoğurt, kefir veya ayrandan birini tüketmelidir. Antep fıstığıceviz, badem veya kavrulmamış fındıktan biri ile beraber kuru meyve de iyi bir ara öğün olabilir. Ayrıca çocuğunuzun sütlü tatlı, sağlıklı sandviç ya da tost tüketilebileceğini de eklemeliyim.

okulda sağlıklı beslenme, elma, kırmızı elma, kulaklık, kitap, kütüphane

Çocuğunuzun beslenme çantasını, diyetisyen önerisi doğrultusunda planlayın. Çantayı çocuğunuzla işbirliği içinde özenle hazırlayın ve günlük olarak temizleyin.

Çocuk spor, basketbol, 6, altı, gençlik ve spor, okulda spor

Spor dalları ile tanıştırarak kendi belirlediği branşla ilgilenmesini desteklediğiniz çocuğunuzun aile hekimi, göz hastalıkları uzmanı ve diyetisyen tarafından değerlendirilmesini sağlayarak koruyucu sağlık önlemlerini alın.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Çocukluk çağı ve adölesan beslenmesi ve sağlıklı beslenme çantasının oluşturulması adına uzman diyetisyeninizle görüşmenizi öneriyorum. Tüm çocukların sağlıklı, başarılı, verimli ve mutlu bir eğitim-öğretim dönemi geçirmelerini diliyorum.

3.336 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

4 yorum

ismet yurtseven · 6 Eylül 2019 10:09 tarihinde

hocam merhaba 8 yaşındaki kızıma kefir içirmek için ne yapabilirim saygılar

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız · 6 Eylül 2021 13:37 tarihinde

Merhaba İsmet Bey, öncelikle işe kefirin yararlarından bahsederek başlayabilirsiniz. Kefirin sağlığa etkileri ile ilgili içeriğimi buradan okuyabilirsiniz. İlk adımda başarı sağlayamazsanız kefirin bir kısmını süt ile karıştırarak deneyin. Bu adım da başarılı olmazsa kızınızın zamana ihtiyacı var demektir. Kefirli sütlaç ve muzlu kefir gibi tarifler geliştirerek tüketmesini sağlayabilirsiniz.

Yeni eğitim ve öğretim döneminde çocuklarınızın beslenmesinde nelere dikkat etmelisiniz? – Gerçek Diyetisyenler Sitesi · 6 Eylül 2019 09:31 tarihinde

[…] Yeni eğitim ve öğretim yılında 1.300.000’e yakın çocuk okul yaşamına başlayacaktır. Eğitim ve öğretim kurumları olan okullar; bedensel, zihinsel, ruhsal ve sosyal yönden büyüme ve gelişimleri hızla devam eden çocuklara hizmet vermektedir. Okul…Yazının devamını göster… […]

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir