Beslenme Uzmanı Glen Matten ve Eczacı Aidan Goggins tarafından 2016 yılında ortaya konulan SirtFood diyeti popüler beslenme akımlarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Sirtfood diyeti, Adele beslenme listesi

1 • SirtFood diyeti neyi amaçlıyor?

SirtFood diyeti sirtuin proteinini etkinleştiren besinlerin tüketilmesi ve enerji kısıtlaması yoluyla ağırlık kaybını amaçlıyor.

çilek, kırmızı, yeşillik

2 • Sirtuin nedir?

Sirtuin proteininin metabolizma, DNA onarımı, yaşlanma, programlı hücre ölümü ve kanser üzerinde etkili olduğu biliniyor.

dna, DNA, Deoksiribonükleik asit

3 • SirtFood diyetinde hangi besinler kullanılıyor?

SirtFood diyetinde yukarıdaki besinler yer alıyorken kırmızı et, tavuk, hindi, balık, yumurta, süt, yoğurt, kefir ve peynir kısıtlanıyor.

ceviz, taze ceviz, yeşil

3 • SirtFood diyeti nasıl uygulanıyor?

SirtFood diyeti iki aşamadan oluşuyor:

SirtFood diyetinin birinci aşaması

Birinci gün: 1 ana öğün ve üç porsiyon yeşil içecekten oluşan 3 ara öğün bulunuyor. Ana öğün sirtuin etkinleştirici besinlerden oluşmalıdır. Ayrıca ana öğün ve ara öğünler 1000 Kcal enerjiyi geçmemelidir.

İkinci gün: 1 ana öğün ve üç porsiyon yeşil içecekten oluşan 3 ara öğün bulunuyor. Ana öğün sirtuin etkinleştirici besinlerden oluşmalıdır. Ayrıca ana öğün ve ara öğünler 1000 Kcal enerjiyi geçmemelidir.

Üçüncü gün: 1 ana öğün ve üç porsiyon yeşil içecekten oluşan 3 ara öğün bulunuyor. Ana öğün sirtuin etkinleştirici besinlerden oluşmalıdır. Ayrıca ana öğün ve ara öğünler 1000 Kcal enerjiyi geçmemelidir.

Dördüncü gün: 2 ana öğün ve iki porsiyon yeşil içecekten oluşan 2 ara öğün bulunuyor. Ana öğün sirtuin etkinleştirici besinlerden oluşmalıdır. Ayrıca ana öğün ve ara öğünler 1500 Kcal enerjiyi geçmemelidir.

Beşinci gün: 2 ana öğün ve iki porsiyon yeşil içecekten oluşan 2 ara öğün bulunuyor. Ana öğün sirtuin etkinleştirici besinlerden oluşmalıdır. Ayrıca ana öğün ve ara öğünler 1500 Kcal enerjiyi geçmemelidir.

Altıncı gün: 2 ana öğün ve iki porsiyon yeşil içecekten oluşan 2 ara öğün bulunuyor. Ana öğün sirtuin etkinleştirici besinlerden oluşmalıdır. Ayrıca ana öğün ve ara öğünler 1500 Kcal enerjiyi geçmemelidir.

Yedinci gün: 2 ana öğün ve iki porsiyon yeşil içecekten oluşan 2 ara öğün bulunuyor. Ana öğün sirtuin etkinleştirici besinlerden oluşmalıdır. Ayrıca ana öğün ve ara öğünler 1500 Kcal enerjiyi geçmemelidir.

siyah çikolata, bitter

SirtFood diyetinin ikinci aşaması

14 günden oluşan bu aşama ağırlık koruma dönemi olarak ifade ediliyor.

Sekizinci ila yirmi birinci günler: 3 ana öğün ve bir porsiyon yeşil içecekten oluşan 1 ara öğün bulunuyor. Ana öğün sirtuin etkinleştirici besinlerden oluşmalıdır.

mandalina, mandarin, turunçgiller,

Daha fazla ağırlık kaybetmeyi hedefleyen bireyler 21 günü tamamladıktan sonra başa dönebiliyorlar.

4 • SirtFood diyetini neden önermiyorum?

Tek tip besinlerden oluşması, hayvansal kaynaklı protein içeren besinlere yer vermemesi, enerji değerinin kısıtlı olması ve kronik hastalıklarla yaşayan bireylere uygun öğün düzeninin bulunmaması nedenleriyle SirtFood diyetini uygulamanızı önermiyorum.

tartı, baskül, kilo alma, obezite, kantar, ölçüm, analiz, sanah, uyanma, günaydın

Düşük kalorili bir diyet olması nedeniyle SirtFood diyeti, ağırlık kaybetmenize yardımcı olabilir ancak diyet sona erdiğinde kaybettiğiniz ağırlığı geri almanız muhtemel olacaktır. Bu diyetin sağlığınız üzerinde uzun vadeli bir etkiye sahip olmak için çok kısa olduğunu düşünüyorum.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme konusunda diyetisyenden destek almanız ağırlığınızı kaybetmenize ve korumanıza destek olacaktır. Konu hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

1.980 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir