Özellikle adölesanlar tarafından tüketimi fazla olan enerji içecekleri yüksek miktarda taurin, tatlandırıcı, şeker ve kafein içeriyor. Ayrıca bir fincan kahvede bulunandan daha yüksek miktarda kafein bulunduruyor.

kahve çekirdeği, kafein, kahve

Peki enerji içeceklerinin üzerinde neden çocuklar, 18 yaş altı kişiler tüketmemelidir ibaresi yer alıyor?

etiket okuma, adam, erkek, gıda okuma, market alışverişi, ürün inceleme, ortoreksiyaEnerji içeceklerinin içerisinde yüksek miktarda bulunan ve uyarıcı bir madde olan kafeinin fazla miktarda alımı çocuklarda:

  • Sinirlilik ve gerginlik,
  • sindirim sistemi rahatsızlıkları,
  • baş ağrısı, uyku problemi,
  • hızlı ve düzensiz kalp ritmi (aritmi), hipertansiyon,
  • idrara sık çıkma

  problemlerini beraberinde getirebiliyor. Bu nedenlerden ötürü de enerji içecekleri 18 yaş altına önerilmiyor.

  stres, gerginlik, konsantrsayon bozukluğu, laptopEğer siz de 18 yaşın altındaysanız enerji içecekleri yerine beden ve zihin gelişiminize katkı sağlayabilecek taze sıkılmış meyve suyu, süt, ayran, kefir ve su gibi içecekleri tercih edin. Konu hakkında daha fazla bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler dilerim.

  323 kez okundu

  Diyetisyen Beyza Çulha

  Mesleki eğitimlerini ve saha çalışmalarını başarıyla tamamlayarak Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek onur derecesiyle mezun olan Diyetisyen Beyza Çulha, danışanlarını online olarak kabul ediyor.

  0 0 oy
  İçeriğe puan verin
  Abone olun
  Bildirin
  guest

  0 Yorum
  Satır İçi Geri Bildirimler
  Tüm yorumları görüntüle
  0
  Bu yazıya siz de yorum yazın!x