Özellikle adölesanlar tarafından tüketimi fazla olan enerji içecekleri yüksek miktarda taurin, tatlandırıcı, şeker ve kafein içeriyor. Ayrıca bir fincan kahvede bulunandan daha yüksek miktarda kafein bulunduruyor.

kahve çekirdeği, kafein, kahve

Peki enerji içeceklerinin üzerinde neden çocuklar, 18 yaş altı kişiler tüketmemelidir ibaresi yer alıyor?

etiket okuma, adam, erkek, gıda okuma, market alışverişi, ürün inceleme, ortoreksiyaEnerji içeceklerinin içerisinde yüksek miktarda bulunan ve uyarıcı bir madde olan kafeinin fazla miktarda alımı çocuklarda:

  • Sinirlilik ve gerginlik,
  • sindirim sistemi rahatsızlıkları,
  • baş ağrısı,
  • uyku problemleri,
  • hızlı ve düzensiz kalp ritmi (aritmi), hipertansiyon,
  • idrara sık çıkma gibi olumsuz durumları beraberinde getirebiliyor. Bu nedenlerden ötürü de enerji içecekleri 18 yaş altına önerilmiyor.

  stres, gerginlik, konsantrsayon bozukluğu, laptopEğer siz de 18 yaşın altındaysanız enerji içecekleri yerine beden ve zihin gelişiminize katkı sağlayabilecek taze sıkılmış meyve suyu, süt, ayran, kefir ve su gibi içecekleri tercih edin. Konu hakkında daha fazla bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler dilerim.

  944 kez okundu

  Diyetisyen Beyza Çulha

  Mesleki eğitimlerini ve saha çalışmalarını başarıyla tamamlayarak Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek onur derecesiyle mezun olan ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde Tıbbi Fizyoloji alanında yüksek lisans eğitimine devam eden Diyetisyen Beyza Çulha danışanlarını online olarak takip ediyor.

  0 yorum

  Bir yanıt yazın

  Avatar placeholder

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir