Çinko, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve folik asit açısından zengin bir kabuklu deniz ürünü olan ıstakozun faydalarını sizin için derledim, keyifli okumalar diliyorum.

lobster, ıstakoz, deniz ürünleri

1 • Bağışıklık sistemini destekliyor

Istakozun bağışıklık sistemi için önemli bir mineral olan çinkonun iyi bir kaynağı olduğu biliniyor. İleri derecede çinko eksikliği, bağışıklık sisteminde fonksiyon bozukluğuna neden oluyorken az miktarda eksiklik lenfosit üretimi bozukluğuna ve bağışıklık yanıtlarında baskılanmaya yol açıyor.

soğuk algınlığı, grip, nezle, çay, kupa, peçete, gözlük, bağışıklık sistemi

2 • Bilişsel süreç üzerinde etkili

Istakozda bulunan kolin ve DHA (dokosa heksa enoik asit) Alzheimer’s hastalığına karşı koruyucu etki gösteriyor. Ayrıca DHA’ nın hafıza üzerinde de olumlu etkileri bulunuyor.

soru, düşünce, ampül, zeka, zeki, fikir

3 • Kanser riskini azaltıyor

Istakoz gibi deniz ürünleri içeriğinde yüksek miktarda omega 3 yağ asidi bulunduruyor. Bu sayede pek çok kanser türüne karşı koruyucu etki gösteriyor.

4 • Tiroit bezinin çalışmasına yardımcı oluyor

Istakoz, iyot ve selenyum gibi tiroidin düzgün bir şekilde işlevini yerine getirebilmesi için gerekli iki temel minerali yeterli miktarda içeriyor.

tiroit, tiroid, doktor kontrolü, muayene

Öte yandan ıstakoz orta düzeyde kolesterol içeriyor. Bu nedenle kalp-damar hastalıkları açısından riskli grupta yer alan bireylerin diyetisyenlerine danışmadan ıstakoz tüketmemeleri gerekiyor.

kalp, maket, damar, koroner arter

Parazit, biyotoksin, ağır metal ve kimyasal kirleticiler gibi pek çok çevresel tehlikeye karşı hassas olabilen ıstakozu güvenilir yerlerden temin etmenizi öneriyorum. Daha fazla bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı ve keyifli günler dilerim.

¹aquast.org/uploads/pdf_170.pdf
1.904 kez okundu

Diyetisyen Beyza Çulha

Mesleki eğitimlerini ve saha çalışmalarını başarıyla tamamlayarak Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek onur derecesiyle mezun olan ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde Tıbbi Fizyoloji alanında yüksek lisans eğitimine devam eden Diyetisyen Beyza Çulha danışanlarını online olarak takip ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir