Metabolik sendrom, insülin direnci ile başlayan ağırlık artışı, düşük HDL düzeyi, yüksek tansiyon, yüksek trigliserit ve yüksek açlık kan şekeri ile karakterize olan bir sağlık sorunudur.

glikometre, kan şekeri ölçümü, diyabet, steteskop

Metabolik sendrom görülme sıklığının özellikle obeziteli çocuklarda ve adölesanlarda yüksek olduğu ayrıca insülin direncinin de metabolik sendroma yol açtığı biliniyor.

obezite, hamburger, fast food

Metabolik sendrom riskini azaltmak için alınması gereken başlıca önlemler şunlardır:

 • Çocuğunuzun beslenmesine mevsim sebze ve meyvelerini, et, süt, kurubaklagil gibi protein kaynaklarını ekleyerek sağlıklı beslenmesini sağlayın. 
 • Çocuğunuzu fast food tarzı beslenme yerine daha sağlıklı beslenme seçeneklerine yönlendirin. 
 • Yemeklerinizi evde hazırlamaya ve ev ortamında ailece tüketmeye özen gösterin.
 • Çocuğunuza kahvaltı alışkanlığı kazandırın.
 • Çocuğunuzun gün içerisinde fiziksel olarak aktif olmasını sağlayın.
 • Çocuğunuzun televizyon ve bilgisayar karşısında geçirdiği zamanı azaltın. 

  aile, yemek, yemek hazrlama, sağlıklı beslenme

  Metabolik sendromun önüne geçebilmek için çocuğunuza doymuş yağ oranı yüksek (çikolata, bisküvi, salam) aşırı tuzlu (cips, konserve) besinleri ve yüksek enerji içeriğine sahip içecekleri (kola, gazoz gibi gazlı içecekler) daha az tüketmesi konusunda yardım edin. Daha kapsamlı bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler dilerim.

  944 kez okundu

  Diyetisyen Beyza Çulha

  Mesleki eğitimlerini ve saha çalışmalarını başarıyla tamamlayarak Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek onur derecesiyle mezun olan ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde Tıbbi Fizyoloji alanında yüksek lisans eğitimine devam eden Diyetisyen Beyza Çulha danışanlarını online olarak takip ediyor.

  0 yorum

  Bir yanıt yazın

  Avatar placeholder

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir