Beyin gelişimi en fazla gebelik ve bebeklik dönemlerinde gerçekleşiyor. Bu gelişim için de besin ögelerinin yeterli alımı çok önemli. Yetersiz alım bebeğin beyin gelişimini olumsuz etkiliyor. Bu nedenle gebelik ve bebeklik dönemlerinde takviyeler yapılması gerekiyor.

hamile, gebe, hamileler için diyet, gebelikte beslenmeBeyin dokusu için esansiyel yağ asitlerinin alımı çok önemli fakat bu yağ asitleri vücutta sentezlenemediği için besinler aracılığıyla alınmalı.

ceviz, yağlı tohum, kabuklu kuru yemiş, kuruyemişler

Yağ asitlerinin yeteri miktarda alınmaması çocuğunuzun bilişsel ve motor gelişimini olumsuz etkileyecektir. Bu durum okul başarısında ve öğrenmede yetersizliğe yol açabilir.

dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, dehb, çocuk, kız, kitap, oyun

Esansiyel yağ asidi bakımından zengin besinleri çocuğunuzun beslenme çantasından eksik etmeyin. Çocuğunuz balık, sebze gibi besinleri tüketmekte zorlanırsa sevebileceği şekilde hazırlayın. Yeterli ve dengeli beslenme konusunda pediatri diyetisyeninizle görüşerek beslenme eğitimi talep edin. Sağlıklı günler dilerim.

1.230 kez okundu

Diyetisyen Beyza Çulha

Mesleki eğitimlerini ve saha çalışmalarını başarıyla tamamlayarak Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek onur derecesiyle mezun olan ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde Tıbbi Fizyoloji alanında yüksek lisans eğitimine devam eden Diyetisyen Beyza Çulha danışanlarını online olarak takip ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir