Saçlar doğal bir ölme ve ardından yenilenme döngüsünden geçiyor. Saç kökleri yaşlandıkça melanin isimli renk pigmenti daha az üretiliyor.

saç, kadın, mutluluk, gülme, gülümseme, diş, ağız

Genetiğiniz beyazlamanın asıl başlangıcını belirliyor olsa da yaşınız ilerledikçe sizinle birlikte yaş alan saç kökleriniz ölen son saç telinin yerine beyaz veya gri saç üretmeye başlıyor.

saçın ağarması, saça ak düşmesi, beyaz saç telleri

Bazı insanlar beyaz saçları olgunluk ve bilgeliğin bir işareti olarak görüyorken birçoğu saçları beyazlamaya başladığında daha yaşlı göründüğünü düşünüyor ve daha genç bir görünüm için beyaz saçların gitmesini istiyor.

kadın, yaşlı, menopoz, süslenme, takı, ışıl ışıl

Birkaç tel beyaz saç gördüğünüz için endişeleniyorsanız saç renginizi uzun süre korumanıza yardımcı olabilecek bazı yaşam biçimi değişikliklerini yapabilirsiniz.

rutin, p vitamini, narenciye, portakal

1 • Saçlarınızın daha geç beyazlaması için yeterli miktarda vitamin ve mineral almalısınız

B7, B12, D, E ve A vitaminleri saçınızı sağlıklı tutmanıza yardım edecektir. Bununla beraber çinkodemirmagnezyumselenyum ve bakır gibi minerallerin saç büyümesinde ve onarımında önemli bir rol oynadığı biliniyor.

sağlık, sigara, sigarayı bırakma, sigarayı bırakmak istiyorum, sigara bağımlılığı

2 • Kullanıyorsanız tütün ürünlerini bırakarak saçlarınızın daha geç beyazlamasını sağlayabilirsiniz

Sigara, çiğnemelik tütün, pipo, puro ve nargile gibi tütün ürünlerinin saç köklerini küçülttüğü ve saçın yapısına zarar verdiği¹ bildiriliyor.

kahve, kadın, menopoz, yaşlı, oturma, dinlenme, mola

3 • Saçınızı güneşten koruyun

Dışarı çıkmadan önce şapka takarak veya başınızı şal ile örterek saçlarınızı güneşin zararlı etkilerinden koruyun.

banyo, duş, su içme beyaz, kadın

4 • Saçınıza zarar veren bu alışkanlıklardan vazgeçin

  • Saçlarınızı çok sık yıkamanız,
  • sert sabun ya da şampuan kullanmanız,
  • saç açıcı kimyasal veya saç boyası kullanmanız,
  • saç maşası, kurutma veya fön makinesi kullanmanız,
  • özellikle saçlarınız ıslakken geniş dişli tarak yerine fırça kullanmanız saç diplerinize zarar vererek¹ saçlarınızın ağarmasına neden olabilir.

Psikolojik destek, terapi, psikoterapi, psikolog

5 • Stresinizi yönetmeyi öğrenin

Stresli ve endişeli olmak, saçınızın yenilenmesinden sorumlu olan kök hücrelerini olumsuz etkileyerek saçlarınızın beyazlamasına neden olabilir. Stresinizi yönetemiyorsanız ve bu durum kısır döngüye neden olduysa psikoloğunuzdan destek alın.

alyum, allium, soğan, sarımsak

6 • Son olarak saçlarınızın iyileşmesini destekleyebilecek bu önerilere kulak verin

  • Sarımsak, soğan, lahana, tatlı patates, brokoli ve badem gibi besinlerle¹ diyetinizi zenginleştirin.
  • Her iki günde bir, yatmadan önce saçınıza ve saç derinize Hindistan cevizi yağı ile masaj¹ yapabilirsiniz. Ertesi sabah saçınızı her zamanki gibi yıkayarak kurulayın.
  • Haftanın iki günü, saçınıza ve saç derinize tereyağı ile masaj¹ yapabilirsiniz.
  • Diyetisyeninizden beslenme programınıza 1 yemek kaşığı bal ile 1 çay kaşığı taze rendelenmiş zencefil eklemesini¹ isteyin.

Konuya ilişkin geniş çaplı bilimsel çalışmalar yapılmaya devam ediyor. Saçınızın beyazlamasını önleyecek herhangi bir uygulamaya başlamadan önce hekiminizle görüşmenizi tavsiye ediyorum.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Son olarak ben saçımı güneşin zararlı etkilerine karşı korumadığım, saçım ıslakken saç fırçası kullandığım, saçımı çok sık yıkadığım, fön makinesi ve saç spreyi kullandığım için saçlarımın beyazladığını fark ettim. Peki hazırladığım içeriğe göre sizin saçınızın ağarmasında etkili olabilecek faktörler neler? Bir cevap yazın alanından paylaşmanızı bekliyorum. Sağlıkla kalın.

¹healthline.com/health/home-remedies-for-gray-hair
1.021 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir