Antidepresanlar çoğunlukla depresyon tedavisinde kullanılan psikoaktif ilaçların ortak adıdır. Bu nedenle antidepresan adında tek bir ilaç bulunmuyor.

ilaç, ilaçlar, hap, pikiyatri, bağımlılık

Depresyonun yanı sıra OKB, TSSB ve yaygın anksiyete bozukluğu gibi kaygı bozukluklarının tedavisinde de kullanılan antidepresanlar ağrı sorunlarıyla baş etmek için kullanılabiliyor.

böbrek, ağrı, bel, kadın, sporcu, siyah, bel tutulması, bel fıtığı

Antidepresanların nasıl iyileştirdiği tam olarak bilinmese de beynimizde yer alan ve duygularımızla ilişkili olan kimyasalları düzenlediğine dair kanıtlar bulunuyor.

beyin, sağ beyin, sol beyin, beyin çalışması,

Antidepresanlar 1-2 hafta içinde etkisini gösteriyor. Bu nedenle doz atlamadan düzenli olarak kullanmanız gerekiyor. İlaca uyum sağladığınız bu iki haftalık süreçte hafif yan etkiler gözlemlenebiliyor.

ilaç, hap,

İlacın kullanım süresi depresyonunuzun şiddetine göre değişiklik gösterse de tedavinizin tamamlanması için antidepresanları 6 ay süreyle kullanmanız gerekebiliyor.

Diyabet, diyabet takibi, şeker hastalığı, takvim, şeker ölçüm cihazı, kan şekeri ölçümü

Antidepresanları hekiminizle görüşmeden kullanmanızın, ilacınızın dozunu değiştirmenizin ve ilacı bırakmanızın sakıncaları bulunuyor. Hekim desteği almadığınızda ilacın yan etkilerini şiddetli şekilde yaşayabilirsiniz ve kendinize zarar verebilirsiniz.

doktor, hekim, tabip, hasta görüşmesi, hekim randevusu

Psikolojik bozuklukların tanısı ve tedavisi psikiyatri hekimi tarafından planlandığından depresyon belirtileri gösterdiğinizi düşünüyorsanız psikiyatristinizle görüşmelisiniz. İlaç tedavisinin yanında terapi almak için ise psikoterapistinize başvurabilirsiniz.

726 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir