Arı kovanından çıkarılan balın pastörizasyon ve filtrasyon gibi işlemlerden geçirilmemiş doğal formuna ham bal ismi veriliyor.

propolis, arı, bal, petek

Pastörizasyon, kristalleşmesini önlemek amacıyla balın 65-76°C sıcaklığa kadar ısıtılması işlemiyken filtrasyon, balda bulunan bileşenlerin süzülerek yapıdan ayrılmasını ifade ediyor.

sarı, bal, kırnap, yemek fotoğrafçılığı

Pastörizasyon balda bulunan fenolik bileşiklerin ve flavonoitlerin miktarını düşürüyorken filtrasyon, polenlerin azalmasına yol açıyor.

analiz, laboratuvar, sağlıkçı, diyetisyen, bal, şurup, gıda incelemesi

Herhangi bir işlemden geçirilmemesi nedeniyle ham bal kristalleşebiliyor. Bu durum balın şekerlenmiş bir görünüme sahip olmasına neden oluyor.

mutfak, meyve, yemek hazırlama, pişirme

1 yemek kaşığı (21 gram) ham bal, 16 gram şeker içeriyor ve 64 Kcal enerji sağlıyor. Ayrıca kalsiyummagnezyummanganezpotasyumfosforçinko, B2, B3 ve B5 vitaminleri içeriyor.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Ham balı 1 yaşını doldurmamış bebeklerin, arı poleni alerjisi bulunan bireylerin, diyabet, insülin direnci ve tiroit hastalıkları ile yaşayan bireylerin tüketmesini önermiyorum. Konu hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

986 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Şenol YILDIZ, Eskişehir Gündem Gazetesi'nde ve LabMedya Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.