İnsan vücudunda üretilememesi nedeniyle C vitamininin yaşamsal bir vitamin olduğu biliniyor. Beyin dokusundaki C vitamini konsantrasyonunun diğer organlardan daha fazla olması, sinir sistemi ve C vitamini arasındaki ilişkinin dikkat çekici bir hâl almasını sağlıyor.

böbrek, nefron, böbrekler, kidney, glomerüler hastalıklar

Yüksek antioksidan kapasitesi sayesinde C vitamini sinir sistemi fonksiyonlarını¹ destekliyor. Öte yandan C vitamininin kolajen sentezinde ve nöral süreçlerde kritik² görevleri bulunuyor. Bunların yanı sıra C vitamininin sinir sistemi elemanlarından biri olan schwann hücrelerini uyarabilme özelliği³ de bulunuyor. C vitamininin bilişsel süreçler ve hafıza üzerindeki etkilerine yönelik bilimsel çalışmalar yapılmaya devam ediyor.

kuşkonmaz, yeşil, brokoli, biber, avokado, kale

C vitamini eksikliği durumunda sinir sistemi fonksiyonları bozulabiliyor, zihinsel performans düşebiliyor ve nörolojik hastalık riski artabiliyor. Siz siz olun günlük ihtiyacınız olan C vitaminini öncelikle brokoli, kivi, portakal, çilek, yeşil ve kırmızı biber gibi besinlerden karşılayın. Takviye olarak C vitamini almak istiyorsanız hekiminizle, eczacınızla ve diyetisyeninizle görüşün. Keyifli ve sağlıklı günler diliyorum.

¹Sim, M., Hong, S., Jung, S., Kim, J. S., Goo, Y. T., Chun, W. Y., & Shin, D. M. (2022). Vitamin C supplementation promotes mental vitality in healthy young adults: results from a cross-sectional analysis and a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. European journal of nutrition, 61(1), 447-459.
²Eldridge, C. F., Bunge, M. B., Bunge, R. P., & Wood, P. M. (1987). Differentiation of axon-related Schwann cells in vitro. I. Ascorbic acid regulates basal lamina assembly and myelin formation. The Journal of cell biology, 105(2), 1023-1034.
³Olsen, C. L., & Bunge, R. P. (1986). Requisites for growth and myelination of urodele sensory neurons in tissue culture. Journal of Experimental Zoology, 238(3), 373-384.
474 kez okundu

Diyetisyen Tuğba Şahin

Mesleki eğitimlerini ve alan çalışmalarını başarıyla tamamlayarak İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2023 yılında mezun olan Diyetisyen Tuğba Şahin, danışanlarını online olarak takip ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir