Kayıptan sonra gelen yas sürecini ve yas belirtilerini önceki yazımda anlatmıştım. Yas sürecini yönetmenizde size ve yas yaşayan yakınlarınıza faydası olacağını düşündüğüm önerilerde bulunacağım.

travma, stres, travmatik, kadın, üzgün, yaşlı, kAYIP, başağrısı, masa, TSSB

Sizi fiziksel, psikolojik ve sosyal olarak sarsan yas sürecinde kendinize karşı sabırlı olun. Zorlayıcı olsa da etrafınızdaki insanlarla yaşadığınız kayıpla ilgili konuşarak öfke, suçluluk, korku ve hüzün gibi duygularınızı ifade edin.

panik-kaygi-korku-atak-panik-atak-kadin-goz-yesil

Kaybettiğiniz yakınınızın cenaze törenine katılın ve mezarlık ziyaretine gitmeye çalışın. Acının getirdiği sıkıntıdan uzaklaşmak için alkol ve madde kullanımından uzak durun. Kaybın yaşamımızın kaçınılmaz ve zor bir parçası olduğunu kabul edin.

üzüntü, hüzün, kadın, iki kadın, ağlamak, gözyaşıTemel fiziksel ihtiyaçlarınızı (uyku, yemek, temizlik vb.) ihmal etmeyin. Günlük yaşantınıza aşamalı olarak dönmeye çalışın. Eski rutininizde size iyi gelen uğraşlarınıza yavaş yavaş zaman ayırmaya başlayın.

yürüyüş, spor, adım, yolYoğun duygular yaşadığınız ve düşüncelerinizin olumsuz yönde aktığı bu süreçte hayatınızı etkileyecek ciddi kararlar vermekten kaçının. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak için psikolog desteğine başvurabilirsiniz.

612 kez okundu

Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olan Psikolog Cenk Umur, lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2014 yılından itibaren Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapmaktadır.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x