Böbreklerden idrar çıkışını artırıcı etkinlik gösteren bileşenler diüretik olarak tanımlanıyor. Diüretikler halk arasında idrar söktürücü olarak biliniyor. Çoğunlukla ilaç olarak kullanılan diüretikler besin ya da besin takviyesi de olabiliyor.

ilaç, hap, kapsül, antibiyotik, multivitamin, mineral, besin desteği, balık yağı

Diüretik besinler nelerdir?

Bunun yanı sıra genellikle idrar artırıcı etkisinden dolayı potasyumdan zengin besinler de diüretik etki gösteriyor. Potasyumdan zengin besinlere buradan ulaşabilirsiniz. 

yıldız anason, baharat, fitoterapi, anisol

Diüretikler sıklıkla hipertansiyon olmak üzere karaciğer ve böbrek hastalıkları, konjestif kalp yetmezliği ve glokom (göz tansiyonu) gibi durumlarda kullanılıyor. 

doktor, hekim, tabip, hasta görüşmesi, hekim randevusu

Diüretik ilaçların baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, ishal, kas krampları, deri döküntüleri ve kaşıntı gibi bazı yan etiklere neden olduğu1 bildiriliyor.

halsizlik, yorgunluk, bitkinlik, tükenmişlik, kırgınlık, hastalık, kadın, iş, ofis, bilgisayar, çalışma, toplantı

Vücutta sıvı tutulumuna yol açarak idrar atımını azaltması nedeniyle tuz tüketimini sınırlandırmanızı öneriyorum. Hazır salçalar, salamuralar, turşular, paketli gıdalar, hazır soslar, et-tavuk suyu tabletleri ve konserveler yüksek tuz içeriğine sahip olduğu için tüketim sıklığınıza dikkat edin. Bunun yanı sıra diyetinize sebze ve meyveleri dâhil etmeniz ve düzenli egzersiz yapmanız vücutta sıvı tutulumunu azaltıcı etki gösterecektir.

Diyetisyen Merve Hilal GÜNGÖR

Diyetisyen · Merve Hilal GÜNGÖR

Konu ile ilgili geniş bilgi için hekiminize ve diyetisyeninize başvurun. Sağlıklı günler diliyorum.

1www.healthline.com/health/diuretics#side-effects
2.145 kez okundu

Diyetisyen Merve Hilal Güngör

Diyetisyen Merve Hilal Güngör, 2021 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek şeref öğrencisi olarak mezun olmuştur. Öğrenciliği sırasında çeşitli seminerlere katılan ve iki farklı kurumda staj çalışmalarını başarıyla tamamlayan Merve Hilal Güngör, Eskişehir Şehir Hastanesi'nde hizmet vermeye devam etmektedir.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir