Günümüzde beslenme, çevresel etmenler, stres gibi faktörlerin iyi yönetilememesi doğurganlığı azaltabiliyor. Bu olumsuz etkiler ise yaşam biçimi değişikliği ile düzeltilebiliyor.

hamile, doktor, kontrol, gebe

Doğurganlığın artırılmasında çoklu doymamış yağ asitlerini, bitkisel protein kaynaklarını, antioksidanları, selenyum, çinko ve magnezyum gibi mineraller bakımından zengin besinleri tüketebilirsiniz.

kadın, beslenme eğitimi, diyet ofisi, mutfak, yemek hazırlama, diyet eğitimi, pırasa

Akdeniz diyet modeline dayalı bir diyetin (lif, omega 3, bitkisel kaynaklı protein, vitamin ve mineral açısından zengin beslenme) kadınların doğurganlığı üzerinde olumlu etkileri1 bulunuyor.

kitap, okuma, diyet, meyve, sebze, fıstık

1 • Yumurta

Protein bakımından zengin bir içeriğe sahip olması nedeniyle yumurta doğurganlığın artırılması amacıyla tüketilebilir.

yumurta, sahanda yumurta, sarı

2 • Yeşil yapraklı sebzeler

Ispanak, pırasa, brokoli, marul gibi yeşil yapraklı sebzeler folik asit ve demir içermeleri nedeniyle doğurganlığı artırabiliyor.

3 • Süt ve süt ürünleri

Protein ve magnezyum içeren süt ve süt ürünleri, sağlıklı yağ asitleri içeriyor. Bu yağ asitleri prostaglandin ve streoit üretimini artırarak doğurganlığı pozitif yönde etkiliyor.

süt, inek sütü, keçi sütü, cookie, kurabiye, kap

4 Balık

Omega 3 alımını artıran uskumru, alabalık, somon, sardalya ve ton balığı gibi yağlı balıklar haftada 1-2 kez tüketilmelidir.

tabak, öğün, yemek, sunum, diyet, asparagus, kuşkonmaz, balık, karides, somon

5 Yağlı tohumlar

Fındık, badem, ceviz gibi yüksek omega 3 içeriğine sahip yağlı tohumların  hormon seviyelerini düzenlemesi ve sağlıklı bir hamilelik süreci için tüketimi önemlidir.

kuru yemişler, yağlı tohumlar, kuruyemiş, fıstık, ceviz, badem, kuru üzümDoğurganlığın sağlıklı beslenme ile bağlantılı olduğunu unutmayın. Konu hakkında daha fazla bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler dilerim.

1doi.org/10.1093/advances/nmab068 
437 kez okundu

Diyetisyen Beyza Çulha

Diyetisyen Beyza ÇULHA mesleki eğitimlerini ve saha çalışmalarını başarıyla tamamlayarak Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek onur derecesiyle mezun olmuştur.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.